Äike on äge!

Kuidas pildistada äikest

Augusti alguses viibisin Väinameres asuval Kumari laiul talgutel. Sellel suvel olin juba mitmeid ilusaid äikeseöid maha maganud. Tol õhtul paistis aga teisiti minevat, sest äikesepilved luurasid juba lõunast saati silmapiiril. Pimeduse saabudes algaski tulevärk. Oma osa said nii saarlased kui ka hiidlased.

Kui oli juba piisavalt hämar, seadsin enda fotokaamera statiivile ja alustasin välkude püüdmist. Peale väikest katsetamist otsustasin kasutada teleobjektiivi, kuna minu pea kohal polnud pilvi ja lainurgaga pildistades jäid välgud liiga väikesed. Kuna välk üksinda on pildil hea aga maastik teeb foto huvitavamaks, valisin esiplaaniks Kumari laiu lääneranniku.

Fotokaamera seadistusest valisin manuaalprogrammi ehk M ja seadsin säriaja 30. sekundile, ava arvuks valisin kõige lahtisema ava 4. Tundlikkuse seadistasin madalaks ehk ISO 100. Kasutasin ka peegli eellukustust ja kaugpäästikut, et nupule vajutamisega kaamerat mitte väristada, samas pole see äikese pildistamisel tingimata vajalik. Pildistasin pika fotoseeria - kui üks 30. sekundiline säriaeg lõppes vajutasin uuesti päästikule ja nii mitukümmend kaadrit järjest. Sellest fotoseeriast õnnestus välku hästi tabada kolmel korral.

Minu pildiseeria lõpetas äkki alanud erakordselt võimas paduvihm, mille järel fotokaamera ja objektiiv remonti vajasid.

Äike Kumari laiul Foto: Olev MihkelmaaÄike Kumari laiul Foto: Olev MihkelmaaÄike Kumari laiul Foto: Olev Mihkelmaa