Kui sa oled otsustanud peegelkaamera ostu kasuks isegi siis, kui oled läbi lugenud telefoni, kompaktkaamera ja peegelkaamera erinevused ja kompaktkaamera eelised, soovitan sul lähtuda järgmistest asjaoludest.
Profikaamera puhul on tegemist töövahendiga, mis peab igas olukorras vastu pidama ja pildi korrektselt salvestama. Hobikasutajatele mõeldud peegelkaamerad on vastupidavad, kuid pole siiski igapäevaseks tööks mõeldud. Tehnilistelt näitajatelt pole odavamatel kaameratel midagi viga ja nendega saab väikeste trikkide abil peaaegu kõike teha, mida profikaamera võimaldab.
Erinevus tuleb välja alles ekstreemsetes olukordades. Samuti on oluline vahe akude vastupidavuses. Pisikesse akusse lihtsalt mahub vähem energiat ja terveks tööpäevaks jääb seda väheks. Abi on varuakust ja patareitallast. Profikaamerate suured akud peavad vabalt terve tööpäeva vastu ja energiat jääb ülegi.
Peegelkaamerat soetades loodetakse enamasti just tubastes oludes ilusamaid fotosid saada. Hämaras on abi kallimate kaamerate suuremast tundlikkusest (ISO). Suurtes ja pimedates ruumides tuleb siiski välku kasutada. Paraku pole kompaktkaamera või hübriidkaamera ja peegelkaamera sisse ehitatud välkudel mingit vahet. Tõeliste profikaamerate üheks tunnuseks on just sisseehitatud välgu puudumine.
Uue kvaliteedi annab hoopis lisavälgu kasutamine, mille valgust saab vabalt suunata lakke või selja taha. Paraku ületab hea profivälgu hind tublisti odavamate peegelkaamerate oma.
Peegelkaamerate peamine eelis seisneb vahetatavate objektiivide suures valikus. Iga objekti jaoks on olemas spetsiaalne objektiiv, mis just vastavas olukorras parima tulemuse annab. Universaalseid asju pole olemas, seepärast soovitan võimalusel alati vältida „universaalseid“ objektiive.
Oma esimest kaamerat ostma minnes on üsna suur oht lõksu langeda ja müüja poolt soovitatud "kõigeks sobiva" torujupiga poest lahkuda. Universaalsete objektiivide põhihädaks kujuneb väike valgusjõud, st nendega on raskem hämaras pildistada. Lisaks pole suure suumivahemikuga objektiivide pilt eriti terav.
Valida tuleks võimalikult väikese suumivahemikuga objektiiv või fikseeritud fookuskaugusega toru, näiteks 18-55mm, 24-70mm, 70-200mm, 35mm, 50mm. Objektiiv numbritega 18-200mm võiks pigem poodi jääda. Erinevaid objektiive on väga palju, toon mõned näited:
Hea müügimees oskab peegelkaamera ostjale ka statiivi kaasa müüa. Tegelikult on see päris hea mõte, kuna just hämarates paikades pakub kolmjalg head tuge ja võimaldab teha pilte, mis on seni teostamatuks jäänud. Pikkadel säriaegadel käest pildistades tuleksid kõik pildid udused.
Hübriidkaamera pakub alternatiivi peegelkaamerale, kui eelistad kergemat kaalu ja väiksemat kaamerat. Hea hübriidkaamera on samaväärne peegelkaameraga - tal lihtsalt pole peeglit, mis võimaldab otse läbi objektiivi vaadata. Minu jaoks on see asjaolu seni välistanud hübriidile ülemineku. Sõltuvalt tootjast, tuleb kasutada spetsiaalseid objektiive või adaptereid, millega saab peegelkaamera objektiive hübriidkaamera külge ühendada.
Kaamerat soovitan ostma minna mõnda Fotoluksi poodi, ise eelistan Pärnu mnt 134 poodi Tallinnas.
Kui soovid oma uut kaamerat tundma õppida, pakun individuaalkoolitust. Kirjuta info@olev.ee.
Kui soovid minu fotonõuandeid, liitu Facebooki grupiga Fotograaf Olev Mihkelmaa fotokool.
Kui soovid edaspidi kursis olla blogipostitustega, liitu uudiskirjaga!
Loe veel:
Erinevaid seadmeid, mis pilte teevad on uskumatult palju. Igal elektroonikavidinal särab silm vastu ja ta teeb pilti või videot. Kuigi pildimasinad on väliselt erinevad, leidub nende sees täpselt sama konstruktsioon: objektiiv, natuke tühjust ja sensor, mis pildi salvestab.
Peegelkaamera sees on lisaks objektiivile, tühjusele ja sensorile ka peeglisüsteem, mis asub objektiivi ja sensori vahel ja suunab valguse pildiotsijasse. Kui okulaarist sisse vaadata, siis paistab sealt täpselt sama pilt, mis pildistades mälukaardile jääb. Peegelkaamera idee ongi selles, et pildistaja näeks täpselt seda, mida ta pildistab.
Peegli taga on veel väike peegel, mille abil osa valgust autofookuse anduritele ja särimõõtmissüsteemile jõuab. Pildistamise hetkel tõuseb kogu peeglisüsteem hetkeks üles ja laseb valguse sensorile. Kui pilt on salvestatud, liigub peegel uuesti algasendisse ja jääb ootama, millal pildistaja uue huvitava kaadri leiab.
Täna tundub areng liikuvat pigem hübriidkaamera suunas ja peegelkaamera paistab taanduvat. Üha rohkem fotograafe on hakanud eelistama hübriidkaameraid nende kerguse ja väiksemate mõõtmete tõttu. Täna ma veel nende vaimustust ei jaga, sest olen peegelkaameraga harjunud ja tahan ikka veel ise läbi objektiivi vaadata. Eriti hästi tunnen ennast hämaras või lausa pimedas, kus hübriidkaamera enam eriti pilti ei näita.
Kaamerat soovitan ostma minna mõnda Fotoluksi poodi, ise eelistan Pärnu mnt 134 poodi Tallinnas.
Kui soovid oma uut kaamerat tundma õppida, pakun individuaalkoolitust. Kirjuta info@olev.ee.
Kui soovid minu fotonõuandeid, liitu Facebooki grupiga Fotograaf Olev Mihkelmaa fotokool.
Kui soovid edaspidi kursis olla blogipostitustega, liitu uudiskirjaga!
Loe veel:
Jätkuvalt on väga popp omada peegelkaamerat, mis paistab olema igaühel, kes vähegi pildistada tahab. Teiseks valikuks jääb kompaktkaamera või hübriidkaamera, mille kõrvale on tänaseks väga jõuliselt tõusnud telefoniga pildistamine. Milline pildimasin siis valida tuleks?
Kompaktkaamera on mõeldud kasutajale, kes pildistamisest suurt midagi ei jaga ja oskab vaid enam-vähem õige suuna valida ning nupule vajutada. Kõige muu eest kannab fotokas ise hoolt ja üritab olukorrast keskmiselt rahuldava kaadri kokku mätsida. Igapäevaelus pole rohkemat vajagi.
Telefonikaamera eesmärgid on sarnased kampaktkaamera omadega, kuid nende teostamiseks on väga vähe mänguruumi, sest telefoni korpusesse mahtuv kaamera peab olema eriliselt väike.
Peegelkaamera omanik teab ise, mida ta pildil näha tahab ja oskab selle ka enda fotoaparaadile õige seadistamise abil selgeks teha. Fotokaamera aitab enda mõõtmissüsteemiga fotograafi tegemistele kaasa ja ütleb talle, millised valgusolud hetkel valitsevad. Kui pilt välja ei tule, on põhjuseks pildistaja vähesed teadmised või fotoaparaadi võimete ülehindamine.
Kuhugi peegelkaamera ja kompaktkaamera vahele sobitavad ennast hübriidkaamerad, mis üritavad ühendada taskukaamera väiksust ja kergust ning peegelkaamera jõudlust. Paljudele nad meeldivad, mulle mitte eriti. Hübriidi fännid ütlevad, et selles kaameratüübis ongi tulevik ja peegelkaamera on määratud väljasuremisele. Täna on mul veel raske neid uskuda, esimesed märgid siiski viitavad sellele.
Reaalsus pole muidugi nii must-valge ja kaameratüüpide vahele jääb palju erinevaid halltoone. Parimad kompaktkaamerad ja hübriidkaamerad ei jää kvaliteedilt kuidagi alla kodukasutaja peegelkaameratele ja mõnes nüansis ületavad neid. Samuti on laiatarbe peegelkaameratel olemas täisautomaatne seadistus, mis kõik toimingud pildistaja eest ära teeb.
Kompaktkaameral, hübriidil ja telefonikaameral jõuab valgus läbi objektiivi otse sensorile. Ekraanilt saab vaadata, milline pilt välja tuleb.
Peegelkaameral on objektiivi ja sensori vahel peegel, mis suunab valguse pildiotsijasse. Kui sealt sisse vaadata, näeb täpselt seda, mis läbi objektiivi paistab ja pildile jääb. Tavaolukorras pole see kuigi oluline omadus, sest kodukasutaja on harjunud pildistamise ajal ekraani vaatama ja ei vajagi alternatiivset lahendust. Tegelikult peitub just selles peamine eelis.
Peegel- ja hübriidkaamerate objektiivid on vahetatavad, kompaktkaameratel mitte. Telefonidele käivad külge erinevad lisaobjektiivid, mida võiks pigem mänguasjadeks nimetada.
Kõige rohkem objektiive toodetakse peegelkaameratele, kasutajal on rohkem valikuvõimalusi. Teisalt saab neist võimalustest igavene nuhtlus rahakotile, sest alati on midagi juurde vaja ja see miski ei maksa vähe. Seebikatele ettekruvitud objektiivid on suure suumiga ja teevad selle juures üsna häid pilte. Isegi objektiivi stabilisaatorid on uskumatule head.
Hübriidkaameratel vahetatavate objektiivide valik on peegelkaamerate omast oluliselt väiksem.
Igapäevaelus tuleb ette üsna vähe olukordi, kus hea kompaktkaamera hakkama ei saa. Kui soovid, leiad tema menüüst täpselt samad funktsioonid nagu peegelkaameral. Kõik on lihtne, loogiline ja kasutajasõbralik. Pole vaja eraldi fotokotti ega muud varustust kaasas tassida. Pistad karbi taskusse ja ongi pildimure lahendatud.
Kindlasti ei vasta tõele laialt levinud arvamus: "peegelkaamera teeb ilusamaid pilte". Pilte teeb ikkagi pildistaja, mitte fotokaamera. Hea fototehnika loob eeldused paremate piltide saamiseks, kuid enamik peegelkaamera omanikke ei oska kõiki tema võimalusi kasutada. Seetõttu lähevad tuliuue peegelkaamera omaniku pildid hoopis viletsamaks. Tuleb palju pildistada ja uusi teadmisi omandada, et selle ostu väärtus fotodel näha oleks.
Kui sa oskad leida 5 head põhjendust, miks sul on peegelkaamerat vaja, siis vali peegelkaamera. Muul juhul pole see mõistlik investeering.
Mõned põhjused peegelkaamera valikuks:
Kui soovid tõeliselt head kompaktkaamerat, mis liigselt ruumi ei võta, siis võta.
Enamuse enda pere pilte teen telefoniga, kõige parem kaamera on see, mis vajalikul hetkel käeulatusse satub.
Kaamerat soovitan ostma minna mõnda Fotoluksi poodi, ise eelistan Pärnu mnt 134 poodi Tallinnas.
Kui soovid oma uut kaamerat tundma õppida, pakun individuaalkoolitust. Kirjuta info@olev.ee.
Kui soovid minu fotonõuandeid, liitu Facebooki grupiga Fotograaf Olev Mihkelmaa fotokool.
Kui soovid edaspidi kursis olla blogipostitustega, liitu uudiskirjaga!
Loe veel: