• 10+ aastat kogemust
 • 500+ ettevõttega koostöö
 • 2100+ pildistatud projekti
 • 200+ tehtud fotokoolitust

KUTSU MIND PILDISTAMA VÕI KOOLITAMA

HELISTA VÕI KIRJUTA

+372 5341 4678

info@olev.ee

Tallinna raekoja platsi panoraam

Ühel minu klientidest tekkis soov toota Tallinna vanalinna piltidega "konservkella". Idee ja kella toorik olid tal olemas, ainult fotosid ja kujundust mitte. Panime pead tööle ja leidsime lahenduse.

Kuna Tallinna raekoja platsi pilt sobib kella peale väga hästi aga oma pikkuse tõttu sinna hästi ei mahu, panin pildi otsad kokku ja sain mõnusa pallikese. Niisugust Tallinna panoraami on hea pildistada õhtul, kui päike juba Toompea taha on kadunud.

Ringpanoraamid õnnestuvad just enne koitu või peale loojangut kõige paremini. Kui päikest pole näha, tulevad värvid pilves ilmaga võrreldes paremini esile. Otsese päikesevalgusega pole mõistlik niisugust fotot teha, sest vastu valgust jääv pildi osa ei sobi teiste kaadritega kokku.

Tallinna raekoja platsi panoraam Foto: Olev MihkelmaaTallinna raekoja platsi panoraam Foto: Olev MihkelmaaTallinna raekoja platsi panoraam Foto: Olev Mihkelmaa
 

Fotokoolitus rabas

Talvel sain huvitava telefonikõne. Mees soovis enda kaasale kinkida Matsalu fotoretke ja individuaalkoolituse kinkekaardi. Eratunni toimumiskoha sooviks oli aga raba. Nii me kohtusime kingituse saajaga Matsalus. Jutu käigus selgus, et soov on pildistada hommikust udust päikesetõusu rabas.

Esialgu plaanisime hommikuse rabaretke maisse, kuid erinevatel põhjustel jõudsime Kõrvemaale alles juuni lõpus. Hommikul kell 3 kohtusime Tallinn-Narva maanteel ja sõitsime koos Suru rappa. Pildistasime Pikklauka ääres ja ronisime vaatetorni, mis asub rabalaugaste keskel. Päikesetõus oli kena, kuid udu polnud sel hommikul väga paks. 

Uduste rabahommikute pildistamise aeg on aga alles ees, augustis ja septembris on rabades ootamas maagilised vaated. Kui soovid teha midagi erilist, lähme koos rappa.

Loe veel:

Fotokoolitus rabas Foto: Olev MihkelmaaFotokoolitus rabas Foto: Olev MihkelmaaFotokoolitus rabas Foto: Olev MihkelmaaFotokoolitus rabas Foto: Olev MihkelmaaFotokoolitus rabas Foto: Olev MihkelmaaFotokoolitus rabas Foto: Olev Mihkelmaa
 

Kuidas pildistada päikeseloojangut

Kes meist poleks pildistanud päikeseloojangut? Profifotograafide seas on loojangupildid väikeseks naljateemaks. Sellest hoolimata on ka nemad fototee alguses loojuvaid päikesekettaid pildile püüdnud ning värviküllastest piltidest vaimustunud. Võibolla on just päikeseloojangud maailma kõige popim pildistamisteema.

Kuidas loojuvat päikest jäädvustada nii, et see poleks ainult järjekordne pilt tuhandete seast?

 • Kasuta statiivi. Kui soovid kvaliteetset pilti, millel on peale päikese veel midagi näha, vajad pikemat säriaega. Käest pildistades võivad fotod udused tulla.
 • Jäta kaadrisse veel midagi peale horisondi taha vajuva päikeseketta ja värviliste pilvede.
 • Katseta erinevate kadreeringutega. Vaata, mis annab parema tulemuse, kas tervet taevast hõlmav pilt või võimalikult suur suurendus.
 • Otsi peegeldusi. Eriti lihtne on seda teha rannas, kui päike merre laskub ja temast tekib merepinnale pikk peegeldus.
 • Vali huvitav pildistamiskoht, Eriti hästi sobivad kõrghoonete katused ja kõikvõimalikud kõrgemad kohad, kust paistab põnev maastik.
 • Vali hoolikalt ilma. Kaugeltki iga päikeseloojang pole meeliülendavalt kaunis. Vaid vähestel õhtutel saad näha tõelist värvidemöllu.
 • Arvesta, et pildile jääb vaid väike osa sellest, mida silmaga näed. Inimsilma nägemisulatus on kordades parem võrreldes sellega, mis kaamera sensor jäädvustada suudab.
 • Kasuta piltidel inimesi. Pane nad rannaliivale istuma või jäta kaadrisse mõnes vaatetornis. See annab fotole hoopis uue mõõtme.
 • Pildista vähem taevast ja rohkem maapinda. Eriti hea idee on see rannas, kus kohisevad lained pildil tähelepanu püüavad.
 • Oota ja ja jälgi taevast ka peale päikese kadumist. Vahel toimub seal kõige põnevam etendus alles siis, kui peategelane on lavalt lahkunud.
 • Jäta pildile ka teisi valgusallikaid, näiteks tänavavalgustust või kortermajade valgustatud aknaid.

Otsi alati midagi uut ja lisa piltidele põnevat lisaväärtust. Jutusta oma fotodega lugusid. Nii muutuvad fotod kõigile nauditavaks. 

Päikeseloojangu pildistamine Foto: Olev MihkelmaaPäikeseloojangu pildistamine Foto: Olev MihkelmaaPäikeseloojangu pildistamine Foto: Olev Mihkelmaa
 

Minu fotokott

kolmapäev 16. märts 2011
Teema: Fotokursus

Vaatasin enda fotokotti ja leidsin, et sinna on aja jooksul palju erinevat kraami kogunenud. Mõned asjad on pidevalt kasutuses, teisi on vaid erandjuhul vaja.

Vasakult paremale ridade kaupa liikudes on minu väiksema koti sisu järgmine:

 • kamm :) väga vajalik asi
 • pipragaas siiani pole vaja läinud, aga parem, kui ta on olemas
 • mälupulk igapäevaselt kasutuses
 • telefonilaadija reisil väga vajalik ja alati käepärast
 • matt klaas teise rastriga variant, vahel on tast kasu
 • kirjutusvahendid
 • visiitkaardid
 • leterman väga vajalik abimees
 • suupill mängida ma ei oska, kuid see ei loe
 • optika puhastuspaberid põhivarustuse lahutamatu osa
 • välgu patareid kasutan akusid, kuid varulahendus peab käepärast olema
 • kaardilugeja on abiks, kui kaamera ja arvuti ühendamiseks aega pole
 • vesilood kaamera loodimiseks panoraamide pildistamisel
 • objetiivi kate asendamiseks teise kadumise korral
 • väike külmarohi pakasega võib vaja minna :) siiani puutumata
 • USB kaabel kaamera ja arvuti ühendamiseks
 • fotokaamera 16-35 mm objektiiviga
 • programmeeritav päästik öövõtete ja HDR-i jaoks
 • välklamp
 • objektiiv 70-200 mm
 • sensori puhastusvahendid
 • akude laadija ja varuakud

Need 22 eset on mul alati kaasas. Mitmetel juhtudel kasutan lisaks seljakotti, kuhu mahub varukaamera, sülearvuti, adapterid, laadijad ja muu lisavavarustus.

 

 

Tallinna kilukarbivaade

Ühel hallil ajal hakkas Tallinna panoraam vürtsikilude konservikarpi ehtima ja teeb seda siiani. Sellest ajast kutsutakse merelt Tallinnale avanevat vaadet kilukarbivaateks.

Ma pole põline tallinlane ja väga hea kilukarbipilt on mul siiani tegemata. Sobiv ilm, õige kellaaeg ja vaba hetk pole selle foto tarvis veel kokku juhtunud. Käisin täna luurel ja leidsin lõpuks koha, mis selle foto tegemiseks kõige paremini sobib.

Võimalikke pildistamiskohti on üsna palju:

Maarjamäe memoriaal

Kunagi põles selles paigas igavesti üks tuli, mis enam mitte ei põle. Pildistamiseks sobib hästi küngas obeliski kõrval. See on kõige lähem punkt kesklinnale, kus pildistamist proovida võid. Kõrgem koht teeb pildi huvitavamaks. 

Pirita tee äärne promenaad

Pirita tee äärne promenaad on jalutamiseks mõnus koht, pildistamiseks ka. Paremad kaadrid saad Pirita poolsest otsast. Kivine rand annab lainurgaga pildistades fotole lisaväärtust. Täispika panoraami puhul võib promenaadi kaldapiire segama hakata.

Promenaadil ja eelmainitud kommunismikünkal on panoraamil persektiiv näha. Kui viimane pole eesmärk, tasub edasi liikuda.

Pirita muul

Pirita muul on hästi ligipääsetav ja perspektiiviefekti pole. Merd ei saa väga palju pildile jätta, sest linnapoolne muul segab. Samas võib tormise ilmaga sealt väga efektseid pilte saada.

Parkla enne Viimsit

Seda vaadet armastavad paljud. Õhtusel ajal on seal alati mõned autod vaate imetlejatega. Ainult sealt saad täieliku panoraami pildistada, Pirita rannahoonest Paljassaare poolsaare tipuni. Detailsema pildi saamiseks on seal vähemalt 200 mm objektiivi vaja.

Pirita TOP SPA

Täna leidsin kõige parema pildistamiskoha spaahotelli juures. Otsisin pääsu linnapoolsele muulile ja avastasin, et sinna polegi vaja trügida. Enne muuli algust on väike teelõik rannaga risti. Meri jääb ilma segavate objektideta esiplaanile, perspektiiviefekti pole ning pildistamiskaugus on ideaaalne.

Nüüd jääb üle vaid õiget ilma oodata.

 

Kuidas külma ilmaga pildistada

Kui vaatad enda fotokaamera manuaali, leiad sealt tõenäoliselt lubatud töötemperatuurid. Tavaliselt ei ulatu seal lubatud temperatuurid miinuskraadideni. Ometi pildistavad kõik ka talvel. Midagi erilist selles pole, kuid mõned asjad on olulised.

Akud tühjenevad kiiresti

Külmaga ei pea akud pooltki nii kaua vastu, kui sooja ilmaga. Enne õue minekut lae aku täis. Tee sama ka varuakudega, kui sul neid on. Võta fotokaamera alles siis kotist välja, kui pildistama hakkad, siis seisab ta kauem soe. Kui sa parasjagu ei pildista, võid aku välja võtta ja taskusse sooja panna, ka varuakud hoia soojas.

Hingeõhk kondenseerub fotokaamerale

Kui võimalik, püüa fotokaamera peale mitte hingata. Esimesena läheb uduseks pildiotsija, kuid aur võib ka objektiivile kondenseeruda. Ole selle ärapühkimisel ettevaatlik. On ka selliseid objektiive, mille sisse niiskus koguneb. Minul on selline õnnetu toru Canon 16-35 f2,8 EX II, mis peale hingates seest uduseks tõmbab.

Nupud jäävad kangeks

Tõsise pakasega muutuvad kõik kummist detailid jäigaks, nii ka fotokaamera nuppude tihendid. See võib kaamera tööd häirida. Suure külmaga hoia fotokaamerat põues ja võta pildistamise ajaks välja. Olenevalt riietusest võib omakorda kaamera põue panek kondenseerumist põhjustada. Samuti on oht külmaga tihendeid lõhkuda.

Kui fotokaamera lakkab töötamast

Ekstreemsed olud pole tehnikavidinatele meeltmööda. Ku fotoaparaat ennast välja lülitab või muul moel tõrkuma hakkab, ei tasu teda edasi kiusata. Lülita fotokaamera välja ja kindluse mõttes võta ka aku välja. Enne kaamera toas üles soojendamist pole sisselülitamine soovitav.

Õuest tuppa

Pildistamise lõpus pane kaamera kindlasti fotokotti ja alles siis astu tuppa või sooja autosse. Lisaks võid fototehnika kilekottidesse panna, nii väldid vee kondenseerumist. Tihedalt suletava fotokoti puhul pole see nii oluline. Lase kaameral rahulikult üles soojendeda, nii väldid võimalikke kahjustusi.

Kõiki nõuandeid järgides õnnestub miinuskraadidel pildistamine kenasti. Olen ka 25. kraadises pakases pildistanud. Kaamera muutus aeglaseks, teisi muutusi polnud. Pakane pole siiski ohutu ja nõuab fotograafilt fototehnika suhtes suuremat tähelepanelikkust. 

Loe veel:

 

Läbipaistvad inimesed fotol

Pühapäeval tegin kolmetunnise koolituse gaididele Eesti Gaidide Liidu tellimusel. Arutasime fototeemade üle ja vaatasime pilte. Alustasime fotograafiast kui hobist ja tööst. Rääkisime foto tehnilisest poolest ja erinevate objektide pildistamisest. Kõik osalejad mõtlesid kenasti kaasa.

Õpilastele jäi silma üks foto, kus inimesed olid läbipaistvad. Soovile vastu tulles tegin ka neist samasuguse pildi. Niisugust pilti on hea mõnes hämaras ruumis teha. Kaamera on statiivil, säriaeg 5 sekundit, ava ja tundlikkus vastavalt valgusoludele. Pildistamise alguses on pildistatavad kenasti paigal ja ei liiguta. Peale 2.-3. sekundi möödumist jooksevad kõik pildilt minema. Koolitusel osalenute palvel lisan pildid fotoblogisse. Head katsetamist!

Läbipaistvad inimesed fotol Foto: Olev MihkelmaaLäbipaistvad inimesed fotol Foto: Olev MihkelmaaLäbipaistvad inimesed fotol Foto: Olev Mihkelmaa
 

Kuidas saada fotograafiks

Minu postkasti jõudis ühe neiu kiri. Tema küsimuseks oli: "Kuidas saada fotograafiks ja kas selleks peab kindlasti kooli minema?". Samas oli ta kunstikooli sissesaamise osas kahtleval seisukohal. Kindlasti on veel neid noori, kes samale küsimusele vastust otsivad. Minu vastus oli järgmine:

Koolimineku mõte pole iseenesest halb. Samas ma ei arva, et see on hädavajalik. Paljud tippfotograafid pole kunagi fotograafiat õppinud. Heaks näiteks on Alari Kivisaar, kes alustas pildistamist mõned aastad tagasi ja on sellega väga kaugele jõudnud. Ja vanakooli fotograafidest näiteks vanameister Kalju Suur, kes praeguseks rohkem fotoraamatuid välja andund, kui ükski teine eesti fotograaf. Peamine on enda tahtmine ja püsivus. Ise õppides läheb ehk veidi kauem aega, aga tulemus on sama.

Alustuseks soovitan sulle mõnda algkursust, näiteks Fotoluksis või FAK-is. Kui sul on võimalik regulaarselt kusagil kohal käia, on hea valik Nõmme Noortemaja Fotoklubi - Arne Kiini juhendamise alt on mitu põlvkonda fotograafe läbi käinud. Sealne põhisuund on mustvalge foto ja käsitsi ilmutamine. Samas ongi see parim viis asja olemuseni jõuda.

Lisaks kunstikoolidele on valikus ka Tallinna Polütehnikum (endine Tallinna Sidekool), kus ise Rain Tiruli käe all õppisin. Seal on peatähelepanu tehnilistel teadmistel ja vähem kunstilisel poolel. Tehnilised teadmised on kunstilisele poolele vundamendiks.

Kui oled kaamera tööpõhimõtte endale selgeks teinud, on kõige tähtsam pildistada, pildistada ja pildistada. Lihtsalt päästikule vajutada on lihtne, kuid kasu on sellest siis, kui sa enda tegevust mõtestad. Vaata alati pildistamisolusid ja mõtle, kuidas fotokaamerat seadistada, et saada soovitud tulemus. Alles siis pildista ja vajadusel tee vigade parandusi. Parim õpetaja on praktika.

 

Kuidas pildistada ilutulestikku

Euroaastavahetusel lastakse hulgaliselt kroone taevasse ja kindlasti on paljudel soov seda pildile püüda. Hea meelega oleksin ka ise kaameraga väljas.

Kuna ilutulestik on pidevalt muutuv ja vahepeal esineb ka hoopis pimedaid hetki, pole kaamera mõõtmissüsteemist abi. Ühel koolitusel ilutulestiku teemat käsitledes teatas üks osaleja, et tema kaameral on selleks vastav programm. Kui selline programm tõesti olemas on, siis võib teda julgelt kasutada. Siiski on mõistlik enne oluliste hetkede saabumist tutvuda tema töö tulemustega, muidu võib sind halb üllatus tabada.

Kui ilutulestiku pildistamise programmi pole, vali täismanuaalne programm (tähis M). Säriaeg võiks jääda vahemikku 2 - 0,5 sekundit. Ava 4 - 8. Milline kombinatisoon kõige õigem on, selgub katsetades. Linna üldvalgus on paiguti erinev, seetõttu võib ka optimaalne ava erineda. Poolest sekundist paari sekundini jääv säriaeg jätab valguskerad mõnusalt pildile. Pikema säriga kipuvad nad liigselt segunema.

Head vana aasta lõppu!

 

Kuidas pildistada lund

Uue talve alguses annan paar lihtsat nippi lume pildistamiseks.

Kui jätad valguse mõõtmise fotokaamera hooleks, võid ilusa valge lume asemel hoopis porikarva pildi saada. Fotoaparaat mõõdab keskmist valgust ja ei tea lumest midagi. Seepärast üritab ta enda arvates head pilti teha. Tegelikult tuleb aga foto liiga tume. Selle vältimiseks otsi üles säri kompensatsiooni funktisoon ja reguleeri see asendisse +1. See tähendab ühte astet ülesäri.

Lumesaju pildistamisel saad valida, kas jätad lumehelbed punktikestena pildile või seadistad kaamera lumehelveste asemel triibukesi pildistama. Langevad helbed jäävad paigale 1/125 säriajaga, mõnusad triibud saad pildile 1/8 sekundilise säriajaga.

Loe veel:

Kuidas pildistada lund Foto: Olev MihkelmaaKuidas pildistada lund Foto: Olev MihkelmaaKuidas pildistada lund Foto: Olev MihkelmaaKuidas pildistada lund Foto: Olev MihkelmaaKuidas pildistada lund Foto: Olev MihkelmaaKuidas pildistada lund Foto: Olev MihkelmaaKuidas pildistada lund Foto: Olev MihkelmaaKuidas pildistada lund Foto: Olev MihkelmaaKuidas pildistada lund Foto: Olev Mihkelmaa
 
Kuvan postitused 11 kuni 20. Kokku on postitusi 28