Aasta kokkuvõte 2023

12/26/2023

Aasta tagasi tundus, et algav aasta toob selgust ja lahendusi segastele majandusoludele. Õhus võis tunda mõõdukat optimismi. Nüüd, aasta hiljem võin peaaegu sama ennustuse teha, kuid pilt on saanud selgemaks.

Tagasi vaadates paistab, et aasta kulus peituse mängimisele: "on kriis", "kriisi pole." Kõik püüdsid näha majandusseisu paremana, kui ta tegelikult oli ja toimetada edasi vanade lugude tuules. Nüüdseks paistab valitsevat üldine arusaam, et meil ongi kriis ja majandus, mis tegelikult liigub juba 7 kvartalit kahanemise kursil, tõesti on languses, mitte ei trikita niisama.

Kuna lahenduste otsimise esimeseks eelduseks on probleemi tunnistamine, võiks praegust seisu heaks pidada. Nüüd saame kõik ühiselt aru, kus me oleme, seega saame vähehaaval õiget suunda sättima hakata.

Paistab, et võin enda aasta taas positiivse noodiga kokku võtta, kuigi on olnud heitlikud ajad. Tavapärane päringute voog kahanes kevadest alates märgatavalt ja on tänaseni jäänud tavapärasest tagasihoidlikumaks. Selle eest on mul püsikliendid, kes küll kaootiliselt, kuid siiski teatava mustri järgi, minu abi vajavad. Tänu neile jäi aastakäive vaid õige natuke väiksemaks kui 2022. aastal.

Usun, et 2024 on taas liikvele mineku aasta ja elu muutub põnevaks.


Tekst: Olev Mihkelmaa