Aja jälg kivis kaart

01/09/2023

Kui fotosid töötlen või autoroolis istun, kuulan ERR-i arhiivist raadiosaateid. Tänaseks polegi enam lihtne midagi uut ja mulle huvitavat leida. Pean kaevuma aina sügavamale vanemasse arhiivi ossa. Viimasel ajal olen kuulanud sarja "Maailmapilt" üheksakümnendatest pärit saateid ja imestanud, kui palju meie maailmapilt on sellest ajast muutunud.

Minu erilised lemmikud on mammutsarjad:

  • Hendrik Relve "Kuula rändajat",
  • David Vseviovi "Müstiline Venemaa",
  • Piret Kriivani "Eesti lugu"
  • ja muidugi "Mnemoturniir".

Väiksematest sarjadest hindan väga Martti Kalda

  • "Valgus tuleb idast" ja
  • "Hommikumaa vägevad"

Lõppenud sarjadest võiks veel jätkuda

  • "Beethoveni sõber" ja
  • "Veel üks maailm".

Olen veetnud tuhandeid tunde ERR-i arhiivi seltsis, mis pole muidugi võrreldav saadete autorite tööga.

Helgi Erilaiu "Aja jälg kivis" on minu üks esimestest lemmikutest. Avastasin selle sarja 2004. aastal laulupeolt koju sõites. Tänaseks juba lõppenud sarja mõningaid osasid kuulan ikka uuesti, eriti reisil olles sihtkohaga tutvumiseks või uute reisiplaanide tegemise aegu. Vahel ka lihtsalt niisama mõnusaks helitaustaks.

Ühe aasta oktoobris käisin pojaga reisil. Enne uude sihtkohta jõudmist otsisin välja saate, mis selle paiga kohta käis. Enda mälu värskendamiseks ja poisile ettevalmistuseks. Kasutada sain muidugi ainult neid saateid, mille olemasolu ma mäletasin, arhiivis leidub neid üle 400. Tagasi jõudes mõtlesin asja enda jaoks lihtsamaks teha ja kõik saated kaardile kanda. Hakkasin tööga vähehaaval peale.

Alguses tegin mõned tehnilised apsud, siis jälle soovisin veel paremat tulemust, ühel hetkel sain tööga valmis ja kandsin kaardile 404 raadio- ja 2 visuaalse pildiga saadet. Iga saate kohta on kaardil punkt. Sellele vajutades avaneb link saate juurde, saate kirjeldus, Wikipeediast või minu enda arhiivist pärit foto kõnealusest objektist. Kaart sobib kasutamiseks igal ajahetkel - kodus või reisil.

See Aja jälg kivis kaart on ka sulle kasutamiseks leitav siit.

Head nautimist!


Tekst: Olev Mihkelmaa