Kuidas saada fotograafiks?

04/10/2023

Minu postkasti jõudis ühe neiu kiri. Tema küsimuseks oli: "Kuidas saada fotograafiks ja kas selleks peab kindlasti kooli minema?" Samas oli ta kunstikooli sissesaamise osas kahtleval seisukohal. Kindlasti on veel neid noori, kes samale küsimusele vastust otsivad. Minu vastus oli järgmine.

Koolimineku mõte pole iseenesest halb. Samas ma ei arva, et see on hädavajalik. Paljud tippfotograafid pole kunagi fotograafiat õppinud. Heaks näiteks on vanakooli fotograafidest näiteks vanameister Kalju Suur, kes jõudis enda eluajal rohkem fotoraamatuid välja anda, kui ükski teine eesti fotograaf. Peamine on enda tahtmine ja püsivus. Ise õppides läheb ehk veidi kauem aega, aga tulemus on sama.

Alustuseks soovitan sulle mõnda algkursust, näiteks Eestifotos või FAK-is. Kui sul on võimalik regulaarselt kusagil kohal käia, on hea valik Nõmme Huvikooli analoogfotograafiaring – sealsest keldrilaborist on mitu põlvkonda fotograafe läbi käinud. Fotoringi põhisuund on mustvalge foto ja käsitsi ilmutamine. Samas ongi see parim viis asja olemuseni jõuda ja mõista fotograafia algallikaid.

Kõrgem Kunstikool Pallas on teist aastat minu akadeemiliseks koduks ja ma armastan seda kooli koos kõigi tema veidrustega. Esimestel aastatel on suur rõhk üldistel kunstiainetel, teoorial ning praktikal. Fotoaineteski leidub palju käed külge ülesandeid ja praktilisi kursusi. Kooli üldine õhkkond on vaba ja loominguline.

EKA fotograafia osakonnast on mulle jäänud mulje kui rohkem teoretiseerivast ja tudengi kunstilist tegevust mõtestavast töökeskkonnast. Suurem rõhk on sellel, millist tähendust ja ideed fotograafi teos endas kannab.

Lisaks kõrgkoolidele on valikus ka Tallinna Polütehnikum, kus ise Rain Tiruli käe all õppisin. Seal on peatähelepanu tehnilistel teadmistel ja vähem kunstilisel poolel. Tehnilised teadmised on kunstilisele oskustele vundamendiks.

Siiski, kui oled kaamera tööpõhimõtte endale selgeks teinud, on kõige tähtsam pildistada, pildistada ja pildistada. Lihtsalt päästikule vajutada on lihtne, kuid kasu on sellest siis, kui sa enda tegevust mõtestad. Vaata alati pildistamisolusid ja mõtle, kuidas fotokaamerat seadistada, et saada soovitud tulemus. Alles siis pildista ja vajadusel tee vigade parandusi. Parim õpetaja on praktika.


Tekst: Olev Mihkelmaa